Napowietrzanie niewielkiego akwarium – przegląd polecanych rozwiązań

0
411
Napowietrzanie niewielkiego akwarium

Napowietrzanie zbiornika jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed każdym akwarystą. Niezależnie, jak duży jest zbiornik akwariowy oraz jak liczne grono żyjątek będzie się w nim znajdować – jego napowietrzanie to sprawa podstawowa. Poniżej przyglądamy się tematowi napowietrzaczy dedykowanych do zbiorników o niewielkiej objętości, które najczęściej pojawiają się w domach samodzielnych akwarystów. Podpowiadamy – jakimi parametrami powinien odznaczać się pasujący do nich napowietrzacz oraz po czym rozpoznasz dobrej jakości urządzenie od jego słabszych odpowiedników. 

Akwaria małych rozmiarów oraz ich wielkie potrzeby 

Akwaria małe cieszą się duża popularnością wśród różnych grup użytkowników. Po niewielkie zbiorniki sięgają osoby niewprawione w temat akwarystyki, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki. Akwaria niewielkich rozmiarów to także idealny wybór dla dzieci, które będą opiekować się zamieszkującymi je stworzeniami. Ponadto, akwaria takie są wybierane przez osoby, które nie mają zbyt wiele czasu wolnego, by zajmować się zbiornikiem, a swoje akwarium pragną urządzić stosunkowo szybko i praktycznie. 

Akwaria niewielkich rozmiarów nazywane są też mini akwariami, a niekiedy nanoakwariami. Wykorzystuje się je między innymi w hodowli rybek o atrakcyjnym ubarwieniu, które będą stanowić ozdobę całego pomieszczenia. Często wybór pada na wyraziste kolorystycznie bojowniki bądź krewetki słodkowodne. Jakie są najpopularniejsze rozmiary mini akwariów? Najczęściej wybór pada na zbiórki o pojemności 10, 20, 25 oraz 30 litrów. Akwaria o innej objętości również występują, ale są rzadziej spotykane. 

Wybór napowietrzacza do małego akwarium 

Napowietrzanie pozwala stworzyć warunki odpowiadające potrzebom rybek i roślin oraz sprzyjające ich hodowli. Napowietrzacz do akwarium pełni także funkcje dodatkowe – miesza wodę, wyrównuje poziom tlenu w poszczególnych częściach zbiornika oraz pomaga w jej aktywnym filtrowaniu. Wśród dostępnych urządzeń znajdziesz kilka podstawowych typów napowietrzaczy, które możesz wykorzystać w swoim zbiorniku.

W przypadku małych akwariów, do najchętniej wybieranych należą napowietrzacze brzęczyki oraz pompy tłokowe. Pierwsze z nich to urządzenia często stosowane w domowych akwariach. Brzęczyki posiadają kompaktowy bęben, gumową membranę i zawór. Wypychane z bębenka powietrze jest prowadzone do zbiornika za pomocą gumowej rurki. Niestety, ale wadą tej grupy napowietrzaczy jest ich stosunkowo duży poziom emitowanych hałasów. Może stać się to szczególnie wyraźne i irytujące w środku nocy. 

Pompki tłokowe to nieco bardziej zaawansowany sprzęt niż konwencjonalne brzęczyki. W porównaniu do nich pracują o wiele ciszej, co stanowi ich zdecydowany atut. Dzięki temu chętnie są wybierane do zbiorników ulokowanych w domach, gdzie nie będą emitować nadmiernego hałasu. Działanie pompki tłokowej jest stosunkowo proste – obecne w jej konstrukcji koło zamachowe inicjuje pracę tłoków, wtłaczając powietrze przez gumowe rurki do zbiornika. 

Na koniec warto podkreślić, że w wyborze napowietrzacza ważne kryterium stanowi jego moc. W przypadku osób urządzających niewielkie zbiorniki warto wybierać napowietrzacze o stosunkowo niedużej mocy – nawet na poziomie kilku W – które będą odpowiednio wydajne, a zarazem stosunkowo ciche.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here