Na pomoc kończynom dolnym – badanie żył

0
310
badanie żył

Choroby układu naczyniowego są dzisiaj bardzo powszechne. Na dolegliwości ze strony kończyn dolnych cierpią nawet młodzi ludzie. W jaki sposób rozpoznać, że nogi potrzebują pomocy? Kiedy udać się do lekarza? Na czym polega badanie USG Doppler?

Badanie żył – czym jest USG Doppler?

USG Doppler, czyli badanie przepływu żył jest często wykorzystywane w diagnostyce chorób. Najczęściej wykonuje się je w przypadku nietypowych objawów ze strony nóg. Z jego pomocą można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu żył i tętnic kończyn dolnych, dzięki czemu da się w porę wykryć dane schorzenie i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Na czym polega działanie USG Doppler? Badania żył w pigułce

Tzw. Doppler to ultrasonograficzne Badanie żył. Sygnał odbierany jest przez głowicę aparatu, przez co możliwe jest zapisanie w formie graficznej częstotliwości fali. Na tej podstawie lekarz ocenia kierunek i prędkość przepływu krwi w naczyniach.

Wynik otrzymuje się tego samego dnia – od razu po wykonaniu badania żył. Diagnostyka przebiega bezboleśnie, nie ma też większych przeciwwskazań do skorzystania z USG Doppler.

Kiedy warto odwiedzić lekarza i wykonać badanie przepływu żył? Wskazania do USG Doppler

USG Doppler wykonuje się, gdy pacjent zauważy u siebie objawy niewydolności żylnej. Trzeba podkreślić, że szybka diagnostyka pozwala skutecznie pozbyć się uporczywych problemów ze strony kończyn dolnych. Niestety dość często pierwsze symptomy są ignorowane. Wiele osób bagatelizuje je i zrzuca nietypowe objawy na karb przemęczenia organizmu lub przebytej infekcji. Takie postępowanie prowadzi do tego, że do specjalisty trafia się w zaawansowanym stadium niewydolności żylnej, kiedy potrzebne jest wykonanie operacji.

Jakie objawy powinny wzbudzić czujność? Wymienić tutaj można przede wszystkim:

– uczucie ciężkich nóg,
– obrzęki nóg,
– mrowienie, drętwienie i skurcze łydek,
– zaczerwienienie nóg,
– pojawienie się tzw. pajączków.

Badanie przepływu krwi w żyłach pozwala ocenić ich faktyczny stan i wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie należy się stresować wizytą u lekarza, bowiem USG jest przeprowadzane w bezbolesny sposób i trwa około 15-30 minut. Szybkie wykrycie schorzenia pozwala uniknąć poważnej operacji. Specjalista zwykle zaleca leczenie farmakologiczne lub przepisuje konkretne suplementy diety, które mają na celu wzmocnić naczynia. Warto też podkreślić, że leczenie dolegliwości żylnych jest obecnie bardzo nowoczesne, przez co pacjent może szybko powrócić do dawnej sprawności. Jedną z bardziej znanych metod leczenia jest skleroterapia lub laserowe usuwanie żylaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here