Różnica między alkomatem elektrochemicznym a półprzewodnikowym

0
434
Różnica między alkomatem elektrochemicznym a półprzewodnikowym

Badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wzbudza coraz mniej kontrowersji, jednak wciąż wiele osób nie podchodzi do tej kwestii z zaufaniem. Być może jest to wynik wszystkich opowieści o błędnym wyniku lub jego zafałszowaniu wskutek spożywanych wcześniej produktów spożywczych i nie tylko.

Dokładność pomiaru alkomatem elektrochemicznym

Już na samym początku należy stwierdzić wprost, że badanie alkomatem przynosiło niejednokrotnie różne efekty. Być może właśnie z tej przyczyny urządzenia pomiarowe zostały na przestrzeni lat udoskonalone do tego stopnia, że wynik nie może zostać poddanym w wątpliwość.

Alkomaty elektrochemiczne wykorzystują sensor elektrochemiczny do badania ilości promili zawartych w wydychanym powietrzu. Jego zastosowanie sprawia, że dokładność pomiaru jest znacznie bardziej precyzyjna niż w przypadku stosowanych na masową skalę urządzeń półprzewodnikowych. Należy zaznaczyć, że sprzęt ten rozpoznaje molekułę chemiczną alkoholu, co powoduje, że nie ma mowy o błędzie wywołanym jakąkolwiek inną substancją.

Cena alkomatu

Alkomat nie jest drogim urządzeniem, jeśli bierzemy pod uwagę zakup taniego, nieprecyzyjnego modelu, który orientacyjnie tylko wskaże, czy w wydychanym powietrzu wykryty został alkohol. Prostym przykładem są urządzenia pomiarowe dostępne na wielu stacjach benzynowych, gdzie zazwyczaj nie ma problemu z nabyciem jednorazowego oprzyrządowania.

Im lepszy model, tym więcej trzeba za niego zapłacić. W związku z powyższym nie powinien kompletnie dziwić fakt, iż za alkomat z atestem można zapłacić nawet kwotę kilku tysięcy złotych. Jednakże pamiętać należy, że cena ta jest nie tylko gwarancją atestu sprzętu, ale także odpowiada wielu dodatkowym funkcjom, w jakie został wyposażony.

Cechy profesjonalnego alkomatu

Co wyróżnia profesjonalny alkomat elektrochemiczny od półprzewodnikowego oprócz wyglądu? Odpowiedź wbrew pozorom wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać osobie niezorientowanej.

Przede wszystkim dokładność pomiaru. Wynik powinien pokazać precyzyjnie, ile promili zawiera wydychane przez badanego powietrze. Jednak nie jest to jedyna cecha. Inną ważną zaletą jest fakt, że sprzęt jest naprawdę lekki oraz podręczny, a co więcej, ruchomy ustnik pozwala na jego zastosowanie w ekstremalnych warunkach. Warto wspomnieć o wytrzymałej baterii ładowanej poprzez USB, ale również ogromnej pamięci, w której zapisywane są wyniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here