Wybór dobrego fotela biurowego – zadbaj o kręgosłup!

0
1084
fotel biurowy
fot. Pexels.com

Rozwój nowych technologii i automatyzacja życia społecznego sprawia, że coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem. Wpływa to katastrofalnie na postawę naszego ciała i funkcjonowanie organizmu. Ciężko też po całym dniu pracy znaleźć w sobie siłę na aktywność fizyczną. Czy istnieje skuteczny sposób na zminimalizowanie szkód wyrządzanych przez siedzący tryb życia? Cóż, na początek dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w porządny biurowy fotel.

Biurowy fotel – a komu to potrzebne?

Jeśli większość dnia pracujesz przy biurku, a po powrocie do domu zamieniasz się w zapalonego gamera i spędzasz kolejne godziny przy ulubionej grze, zakup odpowiedniego fotela jest absolutną koniecznością!

Długotrwałe siedzenie w pochylonej, krzywej pozycji ma fatalny wpływ na sylwetkę naszego ciała. Wpływa również destrukcyjnie na układ krążenia i ma fatalny wpływ na nasze samopoczucie. W takiej sytuacji na ratunek przychodzą dobrej klasy fotele, dopasowujące się do kształtu naszego ciała i odciążające mięśnie.

Na rynku znajdziemy zarówno klasyczne modele biurowe (do 500 złotych,1500 złotych i 2000 złotych) jak i tzw. fotele gamingowe dedykowane głównie graczom. Wybór jest ogromny i w dużej mierze determinowany naszymi osobistymi preferencjami.

fotel biurowy
fot. Pexels.com

Sęk w tym, aby fotel dopasowywał się do ciała i pozwalał na komfortową pracę lub rozrywkę przy komputerze przez długie godziny. Fotel powinien być dobrze wyprofilowany, umożliwiając swobodną regulację oparcia, zagłówków i podłokietników.

Niektóre modele wyposażone są np. w specjalną, wbudowaną poduszkę, która odciąża odcinek lędźwiowy pozwalając na maksymalny relaks. Istotna jest też możliwość regulacji fotela pod względem wysokości i kąta pochylenia – tak, aby można było swobodnie zmieniać pozycję w zależności od potrzeby.

Tak skonstruowane modele foteli są nieodzowną częścią umeblowania pokoju, pozwalającą na w pełni komfortową pracę czy gamingową rozgrywkę. Ba! Niektóre modele są tak wygodne, że aż zachęcają do ucięcia sobie krótkiej drzemki w czasie pracy.

Typy foteli biurowych – co musisz wiedzieć?

Fotel klasyczny to nie najlepszy pomysł

Wybór dobrego fotela biurowego to nie lada zagwozdka. Większość niskobudżetowych modeli to tzw. fotele klasyczne, które posiadają standardową możliwość regulacji, nie zachwycają designem i co najgorsze – są kiepsko wyprofilowane.

To właśnie ten typ fotela znajdziemy w większości firm. Powód? Cena. Klasyczne fotele są stosunkowo tanie – niektóre modele kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Niestety, wraz z niską ceną idzie dość tandetna jakość. Jeśli więc zależy nam na prawdziwej wygodzie i zdrowym kręgosłupie zdecydowanie lepiej porzucić pomysł o zakupie tego typu fotela.

Alternatywą dla klasycznych foteli są tzw. fotele kubełkowe.

W tym wypadku producenci dbają, by siedziska były wyprofilowane, pozwalając na dużą swobodę ruchu. Fotele tego typu dopasowują się do kształtu ciała, są ergonomiczne i najczęściej dedykowane graczom.

fotel biurowy
fot. Pexels.com

Przy wyborze fotela kubełkowego możemy spodziewać się wyższej jakości i znaczącej wygody, które przełożą się zarówno na nasz komfort użytkowania jak i nasze zdrowie. Takie fotele dostępne są na rynku już od około 200 złotych.

Fotele ortopedyczne – najwyższa półka, najwyższa cena

Jeśli dysponujemy budżetem rzędu kilku tysięcy złotych możemy rozważyć zakup fotela ortopedycznego. Tego rodzaju fotele dedykowane są zarówno osobą ceniącym najwyższą jakość wygody, jak i tym zmagającym się z wadami kręgosłupa. Są one specjalnie wyprofilowane, dzięki czemu idealnie dopasowują się do kształtu ciała.

Podczas konstruowania takich modeli brane są pod uwagę zarówno schorzenia, jak i waga i wzrost użytkowników. Przy takiej dużej rozpiętości cen zdarza się także, że fotele ortopedyczne tworzone są specjalnie pod potrzeby konkretnych osób.

Czy design ma znaczenie?

Cóż, jeśli jesteś „gamingowym freakiem” i oprócz wygody szukasz też unikalnego wyglądu swojego siedziska, to jak najbardziej warto poszukać modelu oferującego zarówno odpowiednią jakość jak i odpowiedni design.

Na szczęście na rynku jest tak ogromny wybór najróżniejszej klasy foteli, że każdy powinien znaleźć model pasujący do wystroju swojego mieszkania. Nie jest to jednak warunek konieczny. Pamiętajmy bowiem, że najważniejsze jest nasze zdrowie, a z kręgosłupem nie ma żartów – dobry fotel to podstawa zdrowej sylwetki i doskonałe uzupełnienie dla treningu, rollerów do masażu czy maty do akupresury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here