Walka z łupieżem nie należy do najłatwiejszych. Z problemem tym zmaga się coraz szersze grono osób w każdym wieku. Powód? Nadmierny stres, złe odżywianie, choroby skóry, zaburzenia hormonalne i wiele, wiele innych. Jak w takim razie sobie z tym radzić? Czy istnieje jedna skuteczna recepta pozwalająca raz na zawsze pozbyć się łupieżu? Cóż, warto zacząć od wyboru właściwego szamponu przeciwłupieżowego.
Dlaczego mam łupież?
Łupież to nic innego jak zbyt szybkie namnażanie się komórek naskórka. Powodów, przez które zmagamy się z łupieżem jest mnóstwo. Jedną z najczęstszych przyczyn jest grzyb Pityrosporum ovale, żyjący na skórze każdego człowieka, choć nie zawsze powoduje on łupież.
Inną przyczyną może być nadaktywność gruczołów łojowych lub ogólne wycieńczenie organizmu związane z osłabieniem (pomóc może dobry sen, aromaterapia, relaksacyjna kąpiel oraz akcesoria do pielęgnacji włosów) i stresem (sprawdź sposoby na stres). Łupież dotyka też osoby, które rzadko myją włosy i stosują niewłaściwą dietę (np. spożywają za dużo cukru). Zdarza się też, że jest on spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, uczuleniem na pot (np. po treningu), brakiem suplementacji lub nadwrażliwością na stosowany przez nas szampon. Warto również zadbać o higienę urządzeń do stylizacji włosów, takich jak szczotka do włosów, lokówka, suszarka czy prostownica.
Rodzaje łupieżu – poznaj wszystkie!
Zanim przystąpisz do kuracji antyłupieżowej wypadałoby zdiagnozować, z jakim typem łupieżu się zmagasz. Rodzaj choroby determinuje bowiem sposób leczenia i wybór właściwych produktów, mogących w tym leczeniu pomóc.
Łupież tłusty – jeden z najtrudniejszych do wyleczenia typów łupieżu, wymagający konsultacji ze specjalistą. Charakteryzuje się dużymi żółtawymi płatami sypiącymi się z głowy. Nieodzownym elementem leczenia jest kuracja szamponem przeciwłupieżowym oraz wzbogacenie diety o brakujące witaminy. Nieleczony może doprowadzić do całkowitego łysienia.
Łupież pstry – charakteryzuje się różowymi plamami na skórze. Pojawia się raczej w okolicy karku i pleców. Tutaj skutecznym sposobem są zazwyczaj środki przeciwgrzybiczne.
Łupież suchy – najczęstszy typ łupieżu, charakteryzujący się białymi, suchymi płatkami przypominającymi płatki śniegu. Często towarzyszy mu swąd skóry oraz wypadanie włosów. Nieleczony może przerodzić się w ostrzejszą formę tj. łupież tłusty.
Łupież rumieniowy – łagodny typ łupieżu objawiający się w postaci ciemno-czerwonych plam w okolicach ud. Atakuje głównie mężczyzn.
Szampon przeciwłupieżowy pierwszym wyborem
W przypadku łupieżu suchego i tłustego pierwszym krokiem powinien być dobór odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego. Najlepiej, gdyby składał się on wyłącznie z naturalnych składników nie podrażniających skóry głowy, a przy tym posiadał właściwości mogące wspomóc naszą kurację.
Jednym z najbardziej polecanych produktów jest żel do mycia ciała i skóry głowy – Pharmaceris P Puri-Ichtilium. Zawarte w nim składniki działają łagodząco na podrażniony naskórek i niwelują uciążliwy swąd. Żel ogranicza złuszczanie się naskórka i w rezultacie pozwala pozbyć się łupieżu.
Innym szamponem może być Nutridome – produkt z dodatkiem cynku, którego zadaniem jest przywrócenie właściwego nawilżenia i odżywienia skóry. Ma bardzo przyjemny zapach. Działa kojąco, redukując uczucie swędzenia.
Świetną alternatywą, choć o potężnej mocy jest szampon leczniczy Nizoral. Zaleca się jego stosowanie podczas łojkotowego zapalenia skóry oraz wszystkich typów łupieżu. Jest to lek przeciwgrzybiczny o bardzo mocnym działaniu, dlatego nie można używać go na co dzień (2 razy w tygodniu przez od 2 do 4 tygodni).
Szampon Nizoral wchłania się przez skórę, ale nie przenika do krwi. Bardzo szybko niweluje uczucie swędzenia i zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy.
A co, jeśli szampon nie pomaga?
Cóż, jeśli po kuracji szamponem przeciwłupieżowym wciąż zmagasz się z łupieżem, najlepszą decyzją będzie wizyta u trychologa. Istnieją bowiem zabiegi naprawiające barierę ochronną skóry i tym samym likwidujące uciążliwe dolegliwości.
Trycholog dokładnie zbada Twoją skórę i pomoże w zdiagnozowaniu typu łupieżu. Następnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby poleci odpowiednią kurację lub przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów.
Pamiętaj, że leczenie łupieżu jest procesem długotrwałym. Wymaga cierpliwości i dopasowania właściwej kuracji.