Typy rollerów do masażu – jaki model wybrać?

0
1106
roller do masażu
fot. Pexels.com

Zmagasz się z bólami kręgosłupa? Prowadzisz siedzący tryb życia, a mięśnie odmawiają posłuszeństwa? A może jesteś sportowcem i pragniesz zadbać o jak najszybszą regenerację własnego ciała? Zainwestuj w odpowiedni roller do masażu, który rozwiąże Twoje problemy i sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej!

Wybierz właściwy roller

Zanim zdecydujemy się na zakup naszego pierwszego rollera do masażu, warto przeanalizować jakiego masażu potrzebujemy (całego ciała, konkretnej części, a może masażu punktowego?) oraz jakie aktywności planujemy wykonywać. Pomoże nam to w doborze właściwego modelu i osiągnięciu znacznie większej satysfakcji z jego użytkowania.

Następnie musimy określić, jaki konkretnie roller do masażu nas interesuje? Ma być twardy czy miękki? Przeznaczony do ćwiczeń czy raczej punktowego masażu? Gładki czy z wypustkami?

Zacznijmy od początku. Twardość rollera zależy głównie od naszego doświadczenia w tym zakresie. Określa ona także, jaki rodzaj treningu możemy z nim wykonywać (po ćwiczeniach nie zapomnij o suplementacji!).

 Miększe rollery są dobrym wyborem dla początkujących osób, które stawiają pierwsze kroki w dziedzinie automasażu. Są one też zalecane osobom o słabszej budowie ciała, preferujących łagodniejszy typ masażu. Miękkie rollery są świetnym sposobem na rozluźnianie spiętych mięśni i przyśpieszenie ich regeneracji. Taki masaż wpływa też pozytywnie na cały układ krążenia. przyspieszenia regeneracji po treningu oraz poprawienia krążenia.

Rollery średniej twardości są doskonałym wyborem dla większości początkujących i bardziej zaawansowanych osób. Taki typ masażu działa znacznie głębiej, rozluźniając nawet najbardziej spięte mięśnie. Materiał ugina się delikatnie pod naciskiem ciała, dzięki czemu masaż jest efektywny, ale wciąż dość delikatny.

roller do masażu
fot. Pexels.com

Rollery twarde, czyli odporne na nacisk są przeznaczone do najbardziej intensywnej formy masażu. Ich stosowanie zaleca się zwłaszcza sportowcom, którzy potrzebują szybkiego i skutecznego rozmasowania mięśni po treningu. Ten typ masażu nie należy do najprzyjemniejszych. Wzrasta tutaj też ryzyko kontuzji, dlatego podczas rollowania trzeba pilnować, by masowany mięsień był maksymalnie rozluźniony.

Rollery przeznaczone do bardzo intensywnego masażu (głównie przed treningiem) dodatkowo posiadają wypustki, potęgujące nacisk i pozwalające na bardziej punktowe rozmasowywanie mięśni. Ich zadaniem jest rozgrzanie mięśni i zwiększenie ich elastyczności. Nie zaleca się ich osobom o drobnej budowie ciała ze względu na duży ból i dyskomfort.

Nie bez znaczenia jest też rozmiar rollera. Jeśli zależy nam na masaż punktowym lub konkretnych ćwiczeniach (np. na kręgosłup) zaleca się stosowanie dość dużych rollerów. Mniejsze modele nadadzą się świetnie do masażu szyi, stóp i innych ciężko dostępnych miejsc na ciele.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na materiał i jego jakość. Modele wykonane ze zwykłej pianki nie są zbyt trwałe, więc ich zakup najprawdopodobniej szybko zmusi nas do zakupienia nowego rollera. Na rynku znajdziemy też rollery wykonane ze skóry syntetycznej lub tak zwanego PVC – twardsze, ale też znacznie bardziej wytrzymałe modele.

Rollery mogą być gładkie lub karbowane (z wypustkami). Dla osób początkujących, które szukają sposobu na dobrą rozgrzewkę przed treningiem lub rozmasowanie mięśni po ćwiczeniach – idealnie sprawdzi się zwykły, klasyczny gładki roller. Modele z wypustkami zaleca się stosować bardziej zaawansowanym osobom, które mają już w tym zakresie pewne doświadczenie.

roller do masażu
fot. Pexels.com

Innym parametrem, na który wiele osób w ogóle nie zwraca uwagi jest maksymalne obciążenie. Tak, roller w zależności od materiału, z którego jest wykonany, różni się wytrzymałością na ciężar. Większość rollerów przeznaczonych jest do wagi ok. 100 kilogramów. Istnieją jednak modele mogące unieść znacznie więcej.

Ile muszę wydać na dobry roller do masażu?

Koszt standardowego rollera do masażu to około 30 złotych. Cena będzie się jednak różnić w zależności od materiału, marki i wielkości wybranego modelu. Rozpiętość cen to kwoty od kilkunastu do nawet kilkuset złotych.

Pamiętaj, że wybór właściwego rollera jest niezbędny, jeśli chcesz z niego czerpać pełnię korzyści. W przeciwnym razie, narażasz się nie tylko na ból, ale także ryzyko kontuzji.

Warto pamiętać, że doskonałą alternatywą bądź uzupełnieniem masażu za pomocą rollera może być mata do akupresury (sprawdź rodzaje mat do akupresury). Podczas kompletowania sprzętu do domowej siłowni warto też rozważyć zakup maty do ćwiczeń oraz kilku innych rzeczy mogących pomóc nam w zadbaniu swoje ciało. Jeśli natomiast pracujesz zdalnie albo spędzasz dużo czasu przy biurku – zainwestuj w porządny fotel biurowy (np. do 500 zł, 1000 zł, 1500 zł, 2000 zł).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here