Jeśli planujesz zrobić formę życia i właśnie rozpocząłeś treningi, musisz pamiętać, że trening stanowi zaledwie 30% sukcesu. Niewłaściwie odżywiany organizm nie będzie miał energii ani budulca do budowania masy mięśniowej. Nieodzownym elementem treningów jest więc odpowiednio zbilansowana dieta, a także suplementy, dzięki którym przyśpieszysz regenerację ciała i osiągniesz szybsze efekty.
Suplementy – wybór czy konieczność?
Wiele osób błędnie kojarzy suplementy z tzw. sterydami, unikając ich tylko ze względu na „źle kojarzącą się” nazwę. Tymczasem suplementy diety to nic innego jak skoncentrowane źródło witamin, odżywiających organizm i wspomagających jego właściwie funkcjonowanie.
Sterydy zaś ingerują w gospodarkę hormonalną organizmu, „przebudowując ją” i umożliwiając osiąganie efektów niemożliwych do wypracowania przez przeciętną osobę.
No dobrze, ale czy da się zbudować wymarzoną sylwetkę bez stosowania suplementów? I tak i nie. Odpowiednio zbalansowana dieta w teorii powinna zagwarantować organizmowi wszystkie potrzebne mu budulce, witaminy i składniki mineralne. Niestety, jest to tylko teoria, bo w praktyce niezwykle ciężko jest o to zadbać – zwłaszcza, przy intensywnym treningu w domu lub na siłowni, kiedy organizm potrzebuje znacznie więcej energii.
Na ratunek przychodzą jednak suplementy. Na rynku znajdziemy ich co najmniej kilkadziesiąt, ale na dobrą sprawę wystarczy kilka, aby cieszyć się w pełni odżywionym organizmem. Oczywiście, znacznie ważniejsza jest zbilansowana dieta, a suplementy stanowią jedynie wsparcie dla naszych treningów.
Jakie suplementy kupić na początek?
Wbrew pozorom dobra suplementacja wcale nie musi być droga. Spośród dziesiątek dostępnych na rynku suplementów, na początek potrzebujesz kilku, a właściwie – trzech! W kulturystycznym żargonie zwykło się mawiać, że istnieje „Święta Trójca” wśród suplementów, czyli białko, kreatyna i BCAA.
I jest w tym sporo prawdy, choć zarówno kreatyna jak i BCCA ma znaczenie drugorzędne, a przez wielu uważane są wręcz za szkodliwe. Oczywiście, mit ten obaliły wieloletnie badania specjalistów, ale jak to z mitami bywa – wciąż krążą po internecie wprowadzając w błąd osoby niezaznajomione z tym tematem.
Zacznijmy od białka serwatkowego!
Białko serwatkowe to naturalny aminokwas biorący udział w procesie budowy mięśni. To właśnie dzięki niemu nasz organizm regeneruje się po ciężkim treningu. Białko jest nieodzownym elementem każdej zbilansowanej diety, jednak w przypadku sportowców i osób często trenujących, jego zapotrzebowanie gwałtownie wzrasta. Na ratunek przychodzą więc suplementy z białka serwatkowego, które zawierają jego skondensowaną ilość.

Dzięki takiej suplementacji znacząco przyśpieszymy procesy regeneracyjne organizmu oraz budowę masy mięśniowej. Białko serwatkowe wzmacnia też układ immunologiczny i minimalizuje ryzyko wystąpienia nowotworów. Korzystnie wpływa również na regulacje ciśnienia krwi oraz redukcję tkanki tłuszczowej.
Jak to działa? Intensywny wysiłek niszczy mięśnie, które organizm odbudowuje z nadwyżką (jeśli ma odpowiedni impuls i budulec). Stosowanie białka serwatkowego nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, choć tak jak w przypadku każdego suplementu należy przyjmować je z umiarem.
Wyróżniamy trzy rodzaje białek:
- koncentrat białka serwatkowego
- izolat białka serwatkowego
- hydrolizat białka serwatkowego
Kurczak, ryż i kreatyna
Innym najczęściej stosowanym suplementem jest monohydrat kreatywny. Jest to suplement anaboliczny, który reguluje łączenie białek i maksymalizuje wydajność organizmu. Kreatyna wzmacnia też siłę, co umożliwia dłuższy i bardziej intensywny trening. Jest także świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na zakwasy (zmniejsza kwasowość w mięśniach). Powszechnie uważa się, że kreatynę powinno przyjmować się w stosunku 1 g na 10 kg masy ciała.
BCAA – kto o tym słyszał?
BCAA to aminokwasy rozgałęzione składające się z waliny, izoleucyny oraz leucyny, czyli aminokwasów, które budują nasze włókna mięśniowe. BCAA jest więc źródłem pełnowartościowego białka, które daje naszemu organizmowi energię i siłę do regeneracji.
Założenie jest proste – podczas treningu w naszych mięśniach następuje gwałtowny rozkład aminokwasów. Jeśli nie dostarczymy ich z powrotem organizmowi, zaczniemy „palić mięśnie”. Dlatego dostarczenie ich za pomocą suplementacji BCAA znacząco spotęguje progres, na którym nam zależy.

Pamiętaj jednak, że oprócz odpowiedniej diety, suplementacji i treningów dobrze jest dać organizmowi czas na regenerację. Aby ten proces przyśpieszyć warto zainwestować w roller do masażu lub matę do akupresury. Pomóc też mogą akcesoria do relaksacynej kąpieli oraz akcesoria do pielęgnacji ciała. Suplementy mogą być również świetnym pomysłem na prezent dla trenującego mężczyzny.