W ostatnich latach aromaterapia staje się coraz bardziej popularnym sposobem radzenia sobie z różnorodnymi dolegliwościami. Jest to świetny sposób na redukcję stresu, wzmocnienie odporności, niweluje bóle głowy, niestrawność i wiele, wiele innych problemów. Cała tajemnica tkwi w odpowiednim doborze olejku oraz metody. Wybierając olejek, warto unikać tych z dopiskiem „zapachowy” a sięgać po olejki eteryczne, weryfikując dodatkowo ich skład, czym bardziej naturalny i ekologiczny, tym lepiej wpłynie na nasze zdrowie.
Rozluźniający masaż
Jednym z łatwiejszych sposobów na doświadczenie dobroczynnych efektów aromaterapii jest wykonanie masażu przy użyciu olejków eterycznych. Trzeba jednak pamiętać, aby użyć zaledwie kilku kropli olejku i połączyć go z innym takim jak np. olej kokosowy.
Jest to wspaniały sposób na połączenie zbawiennej mocy dotyku oraz zapachów, poprzez wcieranie substancja trafia do głębiej położonych tkanek, skąd przenika do krwiobiegu i powoduje, że nasze ciało się rozluźnia. Do masażu można użyć również specjalnych świec aromatycznych, dodatkowo nawilżając skórę, która staje się odżywiona, miękka i jedwabiście gładka.
Alternatywą mogą być też bardziej tradycyjne metody, jak rollery do masażu ciała (sprawdź typy rollerów do masażu ciała), rollery do masażu twarzy (sprawdź typy rollerów do masażu twarzy) oraz maty do akupresury (sprawdź rodzaje mat do akupresury). Wymienione propozycje to świetne sposoby na stres oraz dobry sen.
Relaksująca kąpiel
Kolejną metodą, która również nie wymaga wielu przygotowań jest wykorzystanie zbawiennej mocy olejków podczas relaksującej kąpieli (sprawdź najlepsze akcesoria do kąpieli, akcesoria do pielęgnacji twarzy oraz akcesoria do pielęgnacji włosów). Ważne, aby woda nie była zbyt gorąca, by nie zniwelować zdrowotnych właściwości produktu. Jeśli masz problemy z bezsennością warto wybrać lawendę, która ma działanie uspokajające i wyciszające.
Gdy czujesz, że dopada Cię przeziębienie warto wybrać olejek eukaliptusowy lub z drzewa sandałowego o działaniu przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym, natomiast jeśli potrzebujesz pobudzenia sięgnij po olejek rozmarynowy – pobudza koncentrację i pomaga w skupieniu uwagi. Dobór właściwego rodzaju olejku gwarantuje najlepsze działanie. Do kąpieli możesz dodać również ulubioną sól lub kule do kąpieli, by sprawić, aby stała się ona jeszcze przyjemniejsza.
Świece zapachowe
Świece można wykorzystać jako uzupełnienie relaksującej kąpieli, ale również jako ocieplenie wnętrza i nadanie mu przyjemnej atmosfery. Zdecydowanym plusem jest piękny wygląd, duży wybór na rynku, wydajność oraz płomień, którego obserwacja dodatkowo uspokaja i rozluźnia.
Wybierając świece warto zwrócić uwagę, by była wykonana z naturalnych składników wysokiej jakości, w innym wypadku jej działanie aromaterapeutyczne nie będzie tak skuteczne. Jeśli chcesz, aby zapach był naturalny wybierz wersję ekologiczną z wosku sojowego oraz certyfikowanych olejków zapachowych, ich cena jest wyższa, ale za to są bardzo wydajne.
Kominek aromaterapeutyczny
Urządzenia te zazwyczaj wykonuje się z ceramiki bądź szkła i są bardzo proste w obsłudze. Kominki składają się z dwóch części, górna służy do umieszczenia olejku wymieszanego z wodą, zaś w dolnej umieszcza się świecę, która podgrzewa olejki uwalniając ich dobroczynne właściwości. Plusem kominków jest niewątpliwie prostota użytkowania, cena oraz brak potrzeby ładowania lub podłączenia do prądu, ale jak wszystko ma on swoje wady.
Podgrzewanie olejku może zabić jego dobroczynne właściwości zdrowotne pozostawiając tylko piękny zapach. Zamiast olejku w górnej części kominka można umieścić również specjalnie stworzony do tego celu wosk zapachowy, który jeśli został wyprodukowany z naturalnych składników będzie równie skuteczny.
Dyfuzor ultradźwiękowy
Dyfuzor jest jedną z najnowocześniejszych metod aromaterapii. Wystarczy dodać 2-3 krople olejku, wlać do środka trochę wody, która zamieniając się w parę wodną unosi się i rozprzestrzenia po całym pomieszczeniu. Oprócz wydajności, dodatkowym plusem dyfuzora jest funkcja nawilżenia powietrza, wiele urządzeń posiada również dodatkowe opcje takie jak ustawienie czasu trwania sesji aromaterapeutycznej, podświetlenie LED czy możliwość jonizacji.
Dzięki nowoczesnej technice rozprzestrzenia się zapachu nie ma zagrożenia, że zbyt wysoka temperatura zniweluje lecznicze właściwości aromaterapii. Wadą urządzenia może być wysoka cena oraz to, że dyfuzor musi być podłączony do prądu przez cały czas pracy, jednak mimo tego warto rozważyć jego zakup.