5 skutecznych sposobów na dobry sen

0
942
5 sposobów na dobry sen
fot. Unsplash.com

Sen jest jedną z najważniejszych aktywności w naszym życiu. Jego niedobór negatywnie wpływa na koncentrację, układ odpornościowy oraz często wiążę się z przyrostem masy ciała. Dlatego osoby które mają problemy ze skupieniem uwagi, objadaniem się lub nadmierną drażliwością powinny zwrócić szczególną uwagę na ilość oraz jakość swojego snu.

„Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”

Kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest dobór pościeli, a w szczególności poduszki. Coraz większą popularnością cieszą się teraz te wypełnione łuskami zbóż. Poduszki dopasowują się do kształtu głowy, odciążając kręgosłup szyjny i doskonale przepuszczają powietrze, dzięki czemu zapobiegają poceniu się. Dla osób, które lubią miękkie poduszki, najlepszym wyborem będą te wypełnione orkiszem lub płaskurką – ich łuski są delikatne, a szelest bardzo cichy.

Jeśli jednak wolisz coś twardszego warto pomyśleć o wersji z gryką, która dodatkowo eliminuje chrapanie oraz pobudza krążenie. Poduszkę warto co jakiś czas wywietrzyć oraz wystawić na działanie promieni słonecznych, aby zachować jej świeżość. Wybierając pościel sięgaj po tę wytworzona z naturalnych materiałów takich jak len, czy bawełna, która dobrze odprowadza wilgoć i zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza.

Ruch to zdrowie

Bardzo dobrym sposobem na redukcję stresu oraz polepszenie jakości snu jest aktywność fizyczna. Jeśli nie lubisz tradycyjnych ćwiczeń na siłowni, możesz wybrać trening w domu, jogging, jazdę na rowerze, a nawet spacer, który często jest bardzo niedocenianą formą ruchu. Ćwiczenia fizyczne przeciwdziałają bezsenności, dotleniają organizm i wspomagają wyrzut serotoniny, dzięki czemu sen staje się o wiele głębszy i bardziej efektywny.

Jeśli planujesz bardziej wymagający trening najlepszą porą będą godziny poranne, natomiast jeżeli nie masz takiej możliwości i zamierzasz ćwiczyć wieczorami, wybierz jogę (sprawdź maty do ćwiczeń) lub rolowanie ciała (sprawdź typy rollerów do masażu ciała), które doskonale rozluźni spięte po całym dniu mięśnie. Do rozmasowania ciała przydadzą się też rollery do masażu twarzy (sprawdź typy rollerów do masażu twarzy) oraz maty do akupresury (sprawdź rodzaje mat do akupresury).

5 sposobów na dobry sen
fot. Unsplash.com

Techniki relaksacyjne

Korzystając z tych technik sprawisz, że Twoje ciało się rozluźni, a umysł oczyści. Pozwoli Ci to na wgląd w swoje emocje, uczucia, które towarzyszyły Ci w ciągu dnia. Świetną metodą na poprawę samopoczucia jest praktyka wdzięczności dzięki której zaczniesz łatwiej zauważać pozytywy w swoim codzienny życiu i zyskasz więcej optymizmu. Jedną z efektywnych technik relaksacyjnych jest trening Jacobsona polegający na spinaniu oraz rozluźnianiu każdej partii ciała po kolei.

Wystarczy, że znajdziesz 10 minut w ciągu dnia, możesz wykonywać to przed snem, gdy położysz się do łóżka skieruj swoją uwagę na stopy, postaraj się napiąć je z całej siły angażując do tego każdy mięsień, a potem rozluźnić, powtórz to ćwiczenia na każdej części swojego ciała – od głowy do stóp. Jest to technika, która wpływa pozytywnie na zmniejszenie poczucia lęku i napięcia w ciele oraz redukcję stresu.

Zrezygnuj z telefonu

Czy sięganie po telefon przed snem jest dla Ciebie czymś naturalnym? Nie tylko Ty masz z tym problem, jest to zmorą naszych czasów, ale dlaczego jest to dla nas takie szkodliwe? Niebieskie światło jest jednym z największych wrogów naszego snu. Gdy patrzymy w ekran przed zaśnięciem nasz mózg ma zaburzone postrzeganie czasu i jest to dla niego sygnał, że dzień wciąż trwa, przez co wydzielanie melatoniny, niezbędnej do zapadnięcia w zdrowy, regenerujący sen, zostaje zaburzone.

Jeśli masz problemy ze snem lub chcesz poprawić jego jakość, spróbuj wypracować sobie swój wieczorny rytuał i na godzinę przed snem zupełnie zrezygnuj z urządzeń elektronicznych, zamiast tego połóż się na macie do akupresury lub sięgnij po dobrą książkę i komfortowo rozłóż się w swoim biurowym fotelu.

Odprężająca moc kąpieli

Jest to jeden z przyjemniejszych sposobów na relaks przed snem, który może stać się Twoim rytuałem. Aby jeszcze bardziej umilić sobie ten czas warto użyć ulubionego płynu, kul, czy też soli do kąpieli (sprawdź najlepsze akcesoria do kąpieli).

W celu wzmocnienia efektu do wody dodaj kilka kropli olejku eterycznego lub zapal świecę, by skorzystać ze zbawiennej mocy aromaterapii. Ciepła woda w połączeniu z ulubionymi zapachami oraz relaksującą muzyką w tle może zdziałać cuda i rozluźnić nasze ciało tak, że bez problemu zapadniemy w głęboki i regenerujący sen – to jeden z najskuteczniejszych sposób na stres.

5 sposobów na dobry sen
fot. Unsplash.com

Sprawdź także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here