Rozkoszne Roztocze – Guciów

Rozkoszne Roztocze – Guciów

Po Zwierzyńcu Guciów to kolejne miejsce, o które podczas zwiedzania Roztocza warto zahaczyć. Dokładnie tak, zahaczyć. W maleńkiej miejscowości na niewielkiej przestrzeni zaaranżowano wystarczająco dużo atrakcji, żeby człowiek zmęczony trekkingiem szlakami Roztoczańskiego Parku Narodowego, spływami kajakowymi i uprawianiem sportów wodnych na akwenie w Krasnobrodzie mógł zaliczyć obracając się dookoła własnej osi.

Zagroda Guciów to najlepiej zachowany kompleks wczesnośredniowiecznego osadnictwa w Polsce. Zagroda oferuje noclegi w tradycyjnych chałupach, gospodę z lokalnymi przysmakami i zwiedzanie muzeum etnograficzno – artystycznego.

Nie bójcie się słowa muzeum. Tutejsze atrakcje wychodzą poza zwiedzanie wnętrz dawnych chat, skąd inąd bardzo ciekawe za sprawą rzutkiego i zabawnego młodego przewodnika, który snuje opowieści tak, że nawet dzieci słuchają go z otwartymi buziami.

Na terenie muzeum w określone dni prowadzone są warsztaty tkackie. Informacji należy szukać na stronie internetowej kompleksu i pod numerem telefonu: 84/660-89-00.

W jednej z chat zaaranżowano wystawę minerałów, skamielin śladami dinozaurów z terenu Roztocza oraz meteorytów z Polski i świata. Fantastycznym przeżyciem jest dotknąć lodowatego mimo letniego upału meteorytu Campo del Cielo znalezionego w 1576 roku w Argentynie i wysłuchać zabawnych opowieści o prehistorycznych, gigantycznych ślimakach. Dzieciaki były urzeczone, co wprawiło w osłupienie chyba każdego rodzica z kilkunastoosobowej grupy zwiedzających.

Oprowadzanie gości po zabudowaniach zagrody zorganizowane jest w taki sposób, żeby dozować informacje i wrażenia, dzięki czemu godzina mija niepostrzeżenie, nie ma okazji na znużenie.

 

Organizatorzy wyszli naprzeciw spragnionym zakupów rasowym turystom, ale próżno tu szukać chińskiej tandety. Folkowe gadżety, rękodzieło i kamienie jednych nęcą, dla innych stanowią miłą odmianę dla buszowania między odpustowymi straganami.

Na koniec z czystym sercem polecam obiad w gospodzie. Jedzenie jest przaśne, ale smaczne, lecz jeśli zależy wam na krótkim czasie oczekiwania, opuśćcie dwie ostatnie minuty zwiedzania zagrody i złóżcie zamówienie jako pierwsi, bo to jednak wschód Polski, jeszcze niezupełnie przygotowany na zalew wygłodniałych rodzin z dziećmi.

 

Na koniec informacja dla smakoszy i zwolennicy ekologii. Można tu kupić miody z pasiek usytuowanych w pobliżu roztoczańskich lasów. Ceny umiarkowane.

Więcej informacji TUTAJ.

 

 

Z serii Rozkoszne Roztocze polecam także:

Zamość

Zwierzyniec

Susiec

Krasnobród