less is more

less is more

nie należę do grona osiemdziesięciu kilku procent polaków, którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem, ale swoje też mam za uszami. wszystkim doskwierają jakieś wady, lecz rzadko kiedy potrafimy się przyznać do nich przed otoczeniem (choć mówią, że to i tak pierwszy krok do tego, żeby przyznać się przed samym sobą). mogłabym nawijać wam makaron na uszy, jaka to ja jestem skrzywdzona, bo świat wokół to chamstwo i drobnomieszczaństwo, lecz prawda jest taka, że najczęściej wstydzę się właśnie za przybieranie postawy niezgodnej z moimi odczuciami, potrzebami i wiedzą.

Lucy Mayday Art

Lucy Mayday Art

Lucy Mayday Art

jak żadna praca nie hańbi, tak uleganie presji otoczenia jest najgorszą formą obcowania z ludźmi. codziennie patrzę na tych, którzy weszli między przysłowiowe wrony, ale na ogół nie zauważam, że sama wpisuję się w podobny schemat. łatwiej mi zasłonić się wówczas cynizmem i ironią, przed samą sobą również. uzmysłowiłam to sobie dzisiaj podziwiając kolegę, jego niewzruszony spokój, płynną ocenę sytuacji i umiejętność wykorzystania nadarzających się okazji. bez ciśnienia, bez ujawniania emocji. niewątpliwie to inteligentny i błyskotliwy chłopak (choć z tym drugim się powszechnie nie ujawnia), a akurat te cechy w połączeniu z zimną, męską logiką i nieco złośliwym poczuciem humoru czynią go cichym bohaterem dnia codziennego. a ja na jego tle…

czy w tym momencie przyszło wam do głowy, że jestem zazdrosna?  bo tak własnie pomyśleliby ci, przed którymi regularnie udaję kogoś, kim nie jestem. to nie ich wina, tylko moja. i nie wasza, jeśli pomyśleliście, że to głupota i wyraz słabości. gdzieś pomiędzy emocjonalnością, wyważeniem, współżyciem z ludźmi i przynależnościami leży niemal transparentna granica. analizując to doszłam do wniosku, że jej widoczność nie zależy od – jak mi się pierwotnie wydawało – pewności siebie, bo strach i labilność można łatwo zagłuszyć, czy to chamstwem, tupetem, czy zwyczajnie podniesionym głosem tam, gdzie to nieznane i nieoczekiwane. zaskoczyła mnie myśl, że tym czynnikiem jest poczucie szczęścia. takie proste, zwyczajne poczucie braku skomplikowania. u niektórych będzie to wynikało ze spolegliwej natury, innych uwarunkuje dzieciństwo i wpływ rodziny, na kolejnych odbije piętno tułaczka po świecie, ale składowa kilku czynników, jak: wsparcie, stabilność, zaplecze daje wymierny wydźwięk w tym naszym trywialnym życiu.

Lucy Mayday Art

Lucy Mayday Art

Lucy Mayday Art

uświadomiłam sobie, że bardzo często wstydzę się za to, jak wyprzedzam czyjeś myśli, schematyczny tok rozumowania i staram się mu wyjść naprzeciw porzucając własne ja. robię to po to, żeby zminimalizować straty w obcowaniu z tą osobą, choć na przekór moim wysiłkom one i tak są nieuniknione. nie da się przekonać do siebie kogoś, kto ma podłą naturę i widzi perwersyjną przyjemność w sraniu do własnego gniazda. albo kogoś, kto z góry założył sobie pewien obraz sytuacji i nie zamierza go weryfikować w kontakcie z realnym człowiekiem. próżny to trud i próżny wysiłek, niemniej jednak wyniosłam z tego naukę dla siebie.

nie jest ważne, jak bardzo będą cię chcieli wykorzystać, jak czułe słówka będą ci szeptali, za plecami młócąc ozorami. nie chodzi też o to, żeby na każdym kroku obmyślać taktykę działania. trzeba być dobrym człowiekiem. po prostu.